קצוות הפולימר בפילמור של דחיסה


קצוות הפולימר בפילמור של דחיסה

בשני השיעורים האחרונים ראינו איך נוצרת שרשרת (מולקולה) של פולימר כשמנגנון התהליך היה בשיטת דחיסה. ראינו שניתן ליצור פוליאסטרים או פוליאמידים בשיטה זו. למעשה ניתן לייצר בשיטת דחיסה גם פולימרים שהם פוליאתרים, אבל עליהם לא נדון בפרק זה.

נתייחס לקצוות המתקבלות בזמן תהליך הפילמור.

היות ובתהליך הפילמור בדחיסה השתמשנו במונומרים בעלי שתי קבוצות פונקציונאליות, ניתן לקבוע שבקצוות השרשרת תמיד נותרות מולקולות (מונומרים) אשר קבוצה פונקציונאלית אחת שלהם לא מגיבה. קבוצה פונקציונאלית אחת מתחברת לשרשרת הפולימר ואילו הקבוצה השניה נותרת כמו שהיא.
מצב זה זהה למצב בו אנו לוקחים קבוצה של אנשים ומבקשים מהם להסתדר בשורה ולתת יד האחד לשני. תמיד בקצוות יהיו אנשים שאחת מהידיים שלהם תהיה פנויה.

דבר נוסף שיש להתייחס אליו הוא הקבוצות הפונקציונאליות שישנן. האם הן זהות משני הצדדים או שונות? מה תהיינה אותן קבוצות צד?

קבוצות הצד שלא יגיבו תהיינה מאותו הסוג של הקבוצות הפונקציונאליות של המונומרים המשתתפים בתהליך. אבל יכולות להיות מספר אפשרויות וכן קיימת תלות בשיטת יצירת הפולימר, כלומר, האם הפולימר נוצר משני מונומרים שונים או ממונומר מסוג אחד.

ראשית נתייחס למצב בו מגיבים שני מונומרים שונים, למשל, ביצירת פוליאסטרים מדו-חומצה ודו-כהל.

נדמה את המצב לבניית שרשרת חרוזים משני צבעים, למשל, אדום ולבן.

נניח שניתן לקבוצת ילדים חוט וחרוזים בשני צבעים (אדום ולבן) ונבקש שישחילו את החרוזים לשרשרת כשהתנאי היחיד הוא שיש להשחיל את החרוזים כל פעם בצבע אחר (כלומר אדום, לבן, אדום, לבן וכו' או לבן, אדום, לבן, אדום, וכו') לא משנה מאיזה חרוז מתחילים ובאיזה מסיימים. במקרה זה יש 3 אפשרויות שיכולות להתקבלת לקצוות השרשרת:

  1. שרשרת שמתחילה בחרוז לבן ומסתיימת בחרוז אדום (או להיפך לא משנה)
    שרשרת אדום לבן
  2. שרשרת שמתחילה בחרוז אדום ומסתיימת בחרוז אדום
    שרשרת-אדום-אדום
  3. שרשרת שמתחילה בחרוז לבן ומסתיימת בחרוז לבן
    שרשרת-לבן-לבן

המשך התוכן בעמוד זה למנויים בלבד

אם הינך מנוי/ה אנא הכנס שם משתמש וסיסמא!

לרכישת מנוי לחץ כאן