קורוזיה – שיתוך


שיעור זה זמין גם ב: العربية (ערבית)

קורוזיה – שיתוך

קורוזיה או שיתוך בעברית

תהליך שיתוך (קורוזיה) הוא תהליך חמצון-חיזור של חומרים שונים, בעיקר מתכות או סגסוגות, שהן תערובות של מתכות, עם חומרים מהסביבה כמו חמצן או מים אבל גם עם חומרים אחרים כמו חומצות.
כשמתרחש תהליך קורוזיה מאבדת המתכת את תכונותיה המתכתיות ונוצרים חומרים חדשים בעלי תכונות חדשות. בדרך-כלל אלו חומרים יוניים חדשים, בכלל זה תחמוצות או מלחים שונים.
כשהדקי המצבר במכונית (המגעים של המצבר עם חוטי החשמל) עוברים תהליך של קורוזיה ומצטפים במלחים שונים, הם מאבדים מיכולתם להעביר זרם חשמלי, והדבר יכול לפגוע ביכולת הפעולה של המצבר למשל בעת הנעת המכונית.
קורוזיה הנוצרת על שלדים מתכתיים של בניינים מחלישה את חוזק המתכת.
ממיינים את המתכות שעוברות קורוזיה לשני סוגים עיקריים :

 1. מתכות שעוברות תהליכי קורוזיה ושבעקבותיהם התוצר מתפורר, לדוגמה, ברזל שהופך לחלודה מתפוררת.
 2. מתכות שעוברות תהליכי קורוזיה ושבעקבותיהם התוצר המתקבל מצפה את המתכת ומגן עליה מפני המשך תהליך הקורוזיה. תהליך ציפוי זה קרוי פסיבציה או אידוש.
  אידוש קורה כי המבנה הגבישי של המתכת ושל התוצר המתקבל בתהליכי הקורוזיה דומים והם משתלבים זה בזה. מתכת כזו היא האלומיניום המשמשת בסירי אלומיניום ויש כמובן דוגמאות נוספות.

ישנן מתכות שהנטייה שלהן לעבור תהליכים קורוזיביים (תהליכי חמצון-חיזור) היא נמוכה מאוד.
היכולת של מתכות לעבור תהליכים קורוזיביים תלויה בעצם בכושרן היחסי לחזר, כלומר ביכולתן לעבור תהליך חמצון.
ככל שהמתכת היא בעלת כושר גדול יותר לעבור תהליכי חמצון, כושרה היחסי לחזר גדול יותר. היא מחזרת טובה יותר ותעבור את תהליכי הקורוזיה טוב יותר יחסית למתכת אחרת.

זו אחת הסיבות שמשתמשים במתכת פלטינה לקיבוע עצמות שנשברות. פלטינה היא מחזרת לא טובה, כלומר בעלת כושר חיזור נמוך מאוד, ולכן כמעט ואינה עוברת תהליכי קורוזיה בגוף האדם (התהליך מתרחש בקצב מאוד איטי שלא נראה לעין גם לאחר שנים רבות).

כיצד מגנים על מתכות מפני קורוזיה?

ישנן כמה שיטות יעילות והן :

 1. בידוד המתכת מהסביבה על-ידי:
  1. ציפוי המתכת בחומרים פלסטיים, בזפת או בקרמיקה.
  2. צביעת המתכת בצבעים מגנים.
  3. ציפוי המתכת במתכת אחרת שהיא מחזרת לא טובה.
 2. טיפול בסביבה : סילוק חמצן מהסביבה, ייבוש האוויר (ספיגה של כל אדי המים), הזרמת חנקן או עבודה במתקנים סגורים המכילים רק חנקן.
 3. הגנה קטודית : מצפים/מצמידים למתכת שרוצים להגן עליה מתכת שהיא מחזרת טובה יותר. המתכת שהיא מחזרת טובה יותר תעבור את תהליכי החמצון (הקורוזיה) במקום המתכת שרוצים להגן עליה.

איך נוצרת קורוזיה ואיך מטפלים בקורוזיה