מבחני בגרות טעם של כימיה


שאלות מתוך מבחני בגרות בנושא טעם של כימיה

ריכזנו עבורכם את כל השאלות מתוך מבחני הבגרות משנת 2007 לקובץ PDF הניתן להורדה. השאלות עברו התאמות בכפוף לשינויים שבוצעו בתוכנית הלימודים משנת 2007 ועד היום.

הפתרונות לשאלות זמינים גם הם באתר למנויים לאתר בלבד.

קובץ שאלות בגרות בכימיה להורדה

הצעת פתרון למבחני בגרות – טעם של כימיה

בגרות 2007

שאלה 1 סעיף ז

תשובה: 3.
ניתן לחשב ולראות שסכום אחוז הוויטמיןB2 בברוקולי ובמים שבהם הוא בושל יחד הוא 100% (71+29) (94+6) ואילו של ויטמין C הוא לא 100% (64+23) (72+6).

שאלה 8

 1. א

 2. נוסחה זו מתאימה לטריגליצריד PPP.
 3. לטריגליצריד SSS טמפרטורת ההיתוך הגבוהה ביותר.
  לשלושת הטריגליצרידים יש בין המולקולות אינטראקציות ואן דר ואלס (בחלק ההידרופובי / הפחמימני) וקשרי המימן בחלק ההידרופילי זהים בכל החומצות.
  ההבדל בין טריגליצריד SSS לטריגליצרידPPP נובע מהעובדה שלטריגליצריד SSS יש ענן אלקטרונים גדול יותר (יותר אטומי פחמן ומימן בחלק ההידרופובי). שניהם טריגליצרידים רוויים ולכן אינטראקציות הוואן דר ואלס בין המולקולות של טריגליצריד SSS חזקות יותר, נדרשת אנרגייה רבה יותר לניתוק אינטראקציות הוואן דר ואלס בין מולקולות טריגליצריד ,SSS ובעקבות כך טמפרטורת ההיתוך שלו גבוהה יותר מזו של טריגליצריד PPP.
  ההבדל בין טריגליצריד SSS לטריגליצרידOOO נובע מהעובדה שהטריגליצריד הוא לא רווי (יש בחלקים הפחמימניים שלו קשרים כפולים בין אטומי פחמן) ואילו טריגליצריד SSS הוא רווי.
  קיומם של קשרים כפולים בין אטומי פחמן גורמים להגבלה בתנועה האקראית של אזורים אלו במולקולה וכן לכיפוף / עיוות במבנה המולקולה. זה גורם לכך שמולקולות הטריגליצרידOOO נארזות במבנה צפוף פחות, ולכן אינטראקציות הוואן דר ואלס שביניהן חלשות יותר ונדרשת פחות אנרגייה לניתוק אינטראקציות הוואן דר ואלס בין מולקולות טריגליצריד OOO, ולפיכך טמפרטורת ההיתוך שלו נמוכה מזו של טריגליצריד SSS. (מאחר שטריגליצריד SSS רווי אריזת המולקולות שלו צפופה יותר, ואינטראקציות הוואן דר ואלס בין המולקולות שלו חזקות יותר. לכן צריך להשקיע יותר אנרגייה לניתוק אינטראקציות הוואן דר ואלס בין מולקולות טריגליצריד SSS, וטמפרטורת ההיתוך שלו גבוהה יותר).
 4. ד
  1. חומצת שומן חיונית היא חומצת שומן שהגוף זקוק לה ואינו יכול לייצר אותה בעצמו, לכן היא נצרכת ממוצרי מזון שונים.
  2. הבדל ראשון: מספר הקשרים הכפולים.
   הבדל שני: מיקום הקשר הכפול הראשון.
 5. ה
  1. שוקולד ומרגרינה מותכים מתמוססים זה בזה כי שניהם מורכבים מחומרים מולקולריים שביניהם אינטראקציות ואן דר ואלס, לכן בערבוב החומרים נוצרות אינטראקציות ואן דר ואלס בין מולקולות החומרים שבמרגרינה ומולקולות החומרים הנמצאות בשוקולד.
  2. החימום הכרחי להמסה כי במצב מוצק תנועת המולקולות והקשרים שביניהם חזקים. בזמן החימום מתווספת למולקולות אנרגייה קינטית ופוטנציאלית, הקשרים בין המולקולות נשברים, ומתאפשרת תנועה מהירה יותר של המולקולות מה שמאפשר ערבוב טוב יותר ביניהם.

המשך התוכן בעמוד זה למנויים בלבד

אם הינך מנוי/ה אנא הכנס שם משתמש וסיסמא!

לרכישת מנוי לחץ כאן